Požární ochrana
Riziko vzniku požáru nebo nežádoucího hoření provází každou lidskou činnost.
- Zákon o požární ochraně a zákoník práce a další právní a ostatní předpisy, tak jak jsou definovány v zákoníku práce, ukládají právnickým a podnikajícím fyzickým osobám (zaměstnavatelům, organizacím) zajistit dodržování zákonných povinností, které jsou v těchto právních a ostatních předpisech uvedeny.
- Za dodržování zákonných povinností nese vždy plnou odpovědnost statutární orgán, podnikající fyzická osoba nebo její zástupce a v některých případech i majitel objektu.
Dle zákona o požární ochraně je každý povinen počínat si tak, aby nezavdal příčinu ke vzniku požáru, neohrozil život a zdraví osob, zvířata a majetek; při zdolávání požárů, živelních pohrom a jiných mimořádných událostí je povinen poskytovat přiměřenou osobní pomoc, nevystaví-li tím vážnému nebezpečí nebo ohrožení sebe nebo osoby blízké anebo nebrání-li mu v tom důležitá okolnost, a potřebnou věcnou pomoc.
Právnické osoby a podnikající fyzické osoby mají zákonnou povinnost požární ochrany ve všech prostorách, které užívají k provozování činnosti. Za plnění povinností požární ochrany u právnických osob odpovídá statutární orgán a u podnikajících fyzických osob tyto osoby nebo jejich odpovědný zástupce.
Provozuje-li činnost v prostorách více právnických osob nebo podnikajících fyzických osob, plní povinnosti požární ochrany na místech, která užívají společně, vlastník těchto prostor, není-li smlouvou mezi nimi sjednáno jinak. Součástí smlouvy musí být i určení osoby odpovědné za plnění povinností požární ochrany.
Základní právní rámec oblasti PO:
- Zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně ve znění pozdějších předpisů.
- Vyhláška č.246/2001 Sb.,o požární prevenci.
- Vyhláška č. 23/2008 Sb., o technických podmínkách požární ochrany staveb.